САЩ притискат своите европейски съюзници и компании да спрат да работят по изграждането на "Северен поток 2". Това твърди Ройтерс, позовавайки се на свой високопоставен източник в администрацията на Доналд Тръмп.
Очаква се, че през следващите седмици може да има още ограничения, които да спрат работата по проекта.
Наложените и планираните санкции усложняват работата по газопровода, каза в Москва говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС, по повод публикацията. Според него обаче финализирането на "Северен поток 2" е от интерес на европейските потребители и затова той ще бъде реализиран.
Песков отказа да коментира има ли механизми администрацията на Белия дом да спре полагането на тръбите.
Междувременно Доналд Тръмп наложи вето на бюджета за отбрана. В този закон бяха предвидени нови санкции срещу застрахователни и сертифициращи компании, които работят по "Северен поток 2" и "Турски поток". Текстовете бяха приети от Конгреса с голямо мнозинство и се очаква ветото да бъде преодоляно.
Русия поднови строителството на "Северен поток 2" преди седмица. Очакванията са, че на 15 януари 2021 година ще започне работата и в последния, датски участък от газопровода. До момента са положение около 90% от тръбите, като сухоземните съоръжения са напълно готови.
В момента в германската изключителна икономическа зона работи корабът "Фортуна" и се очаква до края на годината да доръвши работата в този участък. "Газпром" е посочил, че същият плавателен съд ще започне работата и в датския участък, но дейността му ще бъде подпомогната и от други кораби.
На този етап от Nord Stream 2, проектната компания за газопровода, не са коментирали новината за готвените нови санкции, отбелязват от Ройтерс.
Позицията на Москва по темата е ясна - за тях ограниченията, налагани от САЩ, целят недопускане на руския газ в Европа, за да може страната да продава своя втечнен газ. От Вашингтон отговарят, че този газопровод ще наруши европейската сигурност, а това ще се отрази и на трансатлантическата сигурност.


Спасиха двама работници, бедстващи на багер заради повишеното ниво на река Арда край Хасково
Двама души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация
Условията за планински туризъм не са добри
Разредиха графика на ферибота в Белослав днес заради силния вятър
Хороскоп за 9 януари 2026
Великобритания: Задържаният танкер показва европейска роля в сигурността на САЩ
Кои бяха най-успешните турнета за 2025: новият двигател на музикалната индустрия
Тръмп дава зелена светлина за законопроекта за санкции срещу Русия
САЩ напускат 31 органа на ООН, които вече са във финансова криза
Тръмп открива нов фронт срещу Китай с дръзкия арест на Мадуро
Аржентинска напитка може да се превърне в евтино биогориво
Нова технология решава проблема с водния филм върху огледалата
Най-добрите компактни спортни коли от 80-те в спор на пистата
Volvo предупреди за риск от пожар при EX30
Нови BMW, Mercedes и Skoda на половин цена – никой не ги купува
Докато барът в Кран Монтана горял, собственичката спасявала касата с пари
Община Бургас и Българският спортен тотализатор подписаха споразумение за партньорство в подкрепа на спорта и културата през 2026 г.
10 населени места в Плевенско са без ток заради снега
Лек автомобил BMW се заби в паметника на Левски
Пистите на летище София се почистват от снегонавяването
преди 5 години Късно е. Германия е наясно, че без СП 2 енергетиката и ще се срине и е решена да довърши проектът. Никоя друга държава не я касае СП. Строителството ще бъде завършено най-вероятно още до пролетта. OMV подписа договор с Газпром да купува големи количества газчица... в коя да е точка от трасето. Тоест ще бъде заобиколено и условието на ЕК за диверсификация на доставките, според което Газпром можеше да използва само половината капацитет. Просто австрийците ще купуват половината газчица още в Красноярский край ако трябва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар